David Cameron o vystoupení z Evropské unie

Předevčírem, v centrálním Londýně, vystoupil před novináři britský premiér David Cameron s významným prohlášením. Pokud jeho konzervativní strana vyhraje příští volby v roce 2015 a on zůstane premiérem, nechá o členství v EU rozhodnout přímo britské občany v referendu.

V jeho půlhodinovém projevu zazněla i další důležitá sdělení, nejenom britskému lidu.
Z jeho projevu vybírám podstatné části týkající se problémů eurozóny a frustrací britského lidu.

Je to především problém spojený s obřím zadlužením, který EU naprosto změnil. Unie jako celek ztratila konkurenceschopnost. Vybudovalo se zde neskutečné množství drahých institucí. V čele s rozpínající se Evropskou komisí, která má k dispozici obrovský rozpočet, bez nedostatečné kontroly. V takovou Unii prý Britové přestávají věřit.

Britové chtějí změnit platné smlouvy, aby se vrátily klíčové pravomoce do rukou národních států. Cameron doslova uvedl: “Zdrojem skutečné demokratické legitimity v Unii jsou a zůstanou národní parlamenty.”

Evropané, podle britského premiéra, přestali mít pocit, že Evropská unie je “jejich”, že je zastupuje a dělá pro ně to nejlepší. Hlavně v Británii převládá názor, že Unie na sebe bere čím dál víc kompetencí, a přitom vůbec nedbá zájmů britských občanů. Mezi lidmi se rozmáhá frustrace. A pochopitelně to, co se děje kolem krizí zmítaných zemí eurozóny, tyto pocity ještě znásobuje.

O věcech, které přímo ovlivňují životy občanů, se rozhoduje příliš daleko od míst, kde lidé žijí. Lidé jsou v současné době nejvíce rozčarování z Evropské unie, za celou dobu jejího trvání:  “Je na čase, aby Britové promluvili. Je na čase, aby se tato evropská otázka v britské politice vyřešila,” zdůrazňuje Cameron a apeluje na občany: “Říkám britskému lidu: Tohle bude vaše rozhodnutí.”

Drazí spoluobčané, pokud se rozhodnete jít volit Karla Schwarzenberga, zapomeňte na referendum, především v otázkách Evropské unie. “Vyžadovat kompetentní rozhodování od občana je” podle něj “poněkud náročné”. Dále zapomeňte na to, že bysme přestali posílat stovky miliard korun na sanaci soukromých bank, které vydírají ostatní kompromitované vlády členských států EU, jejichž ožebračované obyvatele si berou jako rukojmí. Dále zapomeňte na to, že bysme přestali platit provoz nehorázně přebujelé EU byrokracie, aniž by to neovlivňovalo růst našeho blahobytu (zadlužení). Rovněž zapomeňte na to, že by ustal výprodej našeho dědictví (kulturní památky, nerostné suroviny, přírodní zdroje, průmyslová výroba…). A v neposlední řadě zapomeňte na to, že bysme si ještě někdy v budoucnu sami rozhodovali o našich státních otázkách u nás doma v České republice.

S Karlem Schwarzenbergem a jeho fanatickým eurohujerstvím a “vlezzádelismem” směrem do Německa, můžete zcela zapomenout na naši krásnou a bohatou zemi, náš pestrý jazyk a náš kdysi hrdý národ. Za jednu nebo dvě generace totiž zcela zmizí z mapy Evropy.

David Němec
administrátor, pro většinu anonym, obyčejný člověk, jeden z vás – občan ČR