Hledá se kultura zn. levně

Víte, jaký je rozdíl mezi ženou povětrnou a hercem? U oné dámy víte, zač platíte. Nevnucuje nic, co nechcete, dokonce ani svá životní moudra. Píše Kateřina Ryšavá na Britských listech v článku Mudřec k mudrci aneb Zachraňte kulturu, holoubci jehož necelé dva odstavce si bez dovolení vypůjčuji – vrátím.

Herec to je jiná šajba. Zakoupíte vstupenku a než se rozhlédnete, máte tu celebritu, která se domnívá, že byste nemohli existovat bez znalosti, co má na sobě a ke kterému cool kadeřníkovi chodí. Nedosti na tom. Leckterý divadelní prostitut, pardon, pracovník, ovšem nabyl pocitu, že jeho hlavinka zrozena jest k věcem vyšším. Tak jest, nutno nás prosté oblažovat výrony svých dvou nebo kolika mozkových závitů, pomocí kterých nám blahosklonně sdělí, co si máme o sobě, společnosti, hnutí punk, politice, o nich a podobných tématech myslet. Reflexe ta, podmíněná nejspíše hlubokým ponorem, pečlivě nacvičeným v divadle prací s niterným vnitřkem umělcovým, nám jistě umožní se tak nějak zkultivovat. (Aspoň si myslím, že to je pravý důvod těch kváků).

Mám už těch hlupáků z naší kulturní fronty vážně dost. Kdo má pořád poslouchat kavárenské plky na téma, jak je plebs idiot a socka a jak by nás býval byl zachránil Deux ex machina kníže svým nadhledem nezávislého člověka od ožebračování těmi lotry nahoře, který nemá, jak ti hlupáci zřejmě díky mediální propagandě uvěřili, s naší vypečenou vládou, jejíž je členem (!), nic společného. Nezanášeli se uvažováním nebo je možná ani nenapadlo, že by aktem zvolení K. Schwarzenberga prezidentem mj. pustili pana největšího ekonoma všech dob i planety z řetězu. Názor, že ti “křiklouni s plackou punkera” budou řvát i po volbách, když tyto nedopadnou tak nějak demokraticky po jejich, že volbou samotnou klid jistě nenastane, mohl „tehdy“ vyznívat poněkud škarohlídsky. Křičí. Křičí, že M. Zeman nebude jejich prezidentem, že nás s ním nečeká nic dobrého, aniž by se zabývali prostým logickým, že jaksi nemohou předjímat jeho kroky v prezidentském úřadu. Hulákají, že jim vadí kulturní politika tohoto státu, za kterou svým přemlouváním báby a jistě i dědka, plédovali.

===================================================================

Celý článek si můžete přečíst na www.blisty.cz. Rovněž bych rád, stejně jako Kateřina Ryšavá, připomenul – všem řitním alpinistům – jednu báseň:

Lumpáctví
Jen plochou chuďas lichotkou
si mecenáše naklání;
a mince-li pak ploché jsou,
buď stejně plochý v lísání!

Kde jaké zlaté tele je,
hned v kadidla je mračno zhal,
buď zhroucen v prach či pomeje,
vždy na plnou jen hubu chval!

Nechť drahota je, synu můj,
máš zadarmo všech frází koš;
a chceš-li chleba, pochlebuj:
pánovi na psa ódu slož!

Jsem zvědav páni herci, paní herečky, režiséři a režisérky, muzikanti, “celebrity”, kde chcete brát peníze na vaše filmy, na vaše seriály a hudební alba. Jak asi zaplatíte své hypotéky, leasingy na auta a půjčky. Jak si chcete udržet svůj vysoký životní standard plný zahraničních dovolených, zhýralých večírků a slastného “intelektuálního” celebrování před kamerami a mikrofony českých sdělovacích prostředků, když jste si proti sobě poštvali přinejmenším půlku národa?

Nejsem daleko od pravdy, kdy si mnohý z nás spíše ten nelehce vydřený obolus několikrát v kapse otočí a při vzpomínce na “nevolníky, blbce nebo prasata” a nebo jiné povýšenecké výlevy některých našich populárních prominentů, vloží do jiné zábavy, než českého filmu či hudby. A jak k tomu přijdou ne-populární umělci a ne-celebrity, alternativní umělci, místní divadla, spolky, zkrátka angažovaní umělci, kteří to nedělají pro peníze ani pro masírování svého ega? A ze státního kohoutku kape čím dále méně. Více pokory a méně chlastat a místo “politiky” dělat tu kulturu, by se slušelo!

p.s. přístě něco o dotacích – penězích daňových poplatníků – na filmy a kdo a co se za ně u nás v Česku točí.