Karel zase odešel

Z dněšního hlasování o nedůvěře vládě:

Poslanci Věcí veřejných se ozdobili plackami, na nichž je ministr financí Miroslav Kalousek s barevným punkovým čírem a nápisem „Mirek is not dead – Nechci Kalouska na Hradě“. Chtějí tak upozornit na fakt, že prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg je předsedou TOP 09. „Není to žádný spasitel, který spadl odněkud ze šlechtických poměrů a všechny nás spasí,“ shrnul Radek John. Ve sněmovně si poslanci VV za svá záda umístili cedule, na nichž pojmenovávají hříchy Nečasovy vlády. Figurují tu například církevní restituce nebo vysoká nezaměstnanost.

Karel Schwarzenberg přiznal, že amnestii nejprve uvítal, protože mu vadí přeplněné věznice. “Ale pak jsem byl zděšen a chápu pobouření obřanů republiky. Amnestie je opravdu nešťastná,” uvedl muž, který by od března sám mohl mít právo udělovat amnestie. Pokud ovšem ve druhém kole prezidentské volby porazí svého vyzyvatele Miloše Zemana. Také dodal, že trvá na tom, že premiér měl informovat vládu o tom, co se chystá. Jako místopředseda vlády a předseda koaliční vlády jsem se dozvěděl o amnestii spolu s ostatními občany země, až z novoročního projevu prezidenta,” navezl se do premiéra.

Schwarzenberg ve sněmovně běžně za pultík nechodí, jeho dnešní vystoupení se řadí k velmi zřídkavým jevům.

Karel Schwarzenberg oznámil, že protestně opustí sněmovnu, protože nemůže souhlasit s postupem premiéra a prezidenta. “Pobouřilo mě to,” uvedl a odešel. Nečasově pozici to právě nepomáhá, protože se tím od něj distancoval koaliční partner a vicepremiér jeho vlády.

Kéž by to bylo navždy. Karle, díky, na odchod není nikdy pozdě!

Průběh celého jednání zde