Karlova politická prostituce nejen u nás v Česku

O politické politické turistice nebo-li politické prostituci Karla Schwarzenberga se na českých blozích psalo už mnohokrát. Jen pro připomínku zopakuji, kde všude se Karel za posledních 12 let objevil. Byl členem nebo kandidoval za čtyři následující politické strany či uskupení jako byla ODA, Unie svobody v rámci Čtyřkoalice, Strana zelených a TOP 09.

To, že byl kancléřem prezidenta Václava Havla na začátku 90. let, je také dostatečně známo. Tím se dokonce chlubí a využívá ve svůj prospěch v nynější prezidentské kampani, že on jako jediný je právoplatný následník trůnu … pardon nástupce prezidenta Havla.

Čím se ale vůbec nechlubí, že v šedesátých letech byl politicky činný i u něj doma, v Rakousku. S odvoláním na Paula Lendvaie – předního rakouského novináře a historika maďarského původu – (dále volně přeloženo) stál Karel Schwarzenberg v době před volbami do národní rady v roce 1966, spolu s Hermanem Withalem a Josefem Klausem v zákulisí reformy ÖVP (rakouští lidovci) při níž lidovci dosáhli absolutní většiny.

Lendvai také kromě jiného referoval o neúspěšném postupu Schwarzenberga v ÖVP buď na rakouské ministerstvo zahraničí nebo do státního sekretariátu v polovině šedesátých let.

Schwarzenberg sám vzpomíná v roce 2010 na tato časy se slovy: “Patřil jsem ke skupině mladých lidí, která se vědomě pokoušela o rozhovory s druhou stranou, jestli to byl Heinzi Fischer, Rupert Gmoser,… šlo o to, že jsme pochopitelně nelpěli k žádným dogmatům.”

Zdroj: wikipedie německy

Nicměně jeho politický vliv v rakouské straně lidové neskončil v šedesátých letech. Tam a obecně na celé rakouské politické dění je stále značný. Je to i díký jeho “Wiener Nachrichtenmagazin” časopisu Profil, který je s jeho články nebo alepoň výroky často široce v Rakousku citován.

Karle, kam směřuješ, kam až sahá tvůj vliv?