Odhalil korupci a ze Schwarzenbergova úřadu musel odejít

Jakub Klouzal nastoupil na ministerstvo zahraničních věcí v dubnu 2008. Pracoval jako ředitel odboru informačních technologií. Po několika měsících si všiml některých zakázek, které nebyly úplně v pořádku. Stát měl podle Klouzala kvůli IT systémům na zahraničních velvyslanectvích přijít o desítky milionů korun.

Vzkaz voličům od Jakuba Klouzala:

“Shromáždil jsem důkazy a šel jsem za panem náměstkem současného ministra Karla Schwarzenberga. Ten mi odpověděl, že jsem paranoidní,” řekl Klouzal. Úředník ale v mapování korupčního jednání pokračoval a sbíral důkazy.

V květnu 2009 nastoupila úřednická vláda. Klouzal tehdy upozornil bývalého ministra zahraničí Jana Kohouta a ukázal mu svá zjištění. Šetření, které Kohout nařídil, ale nemělo dlouhého trvání, protože o rok později ho vystřídal opět Karel Schwarzenberg.

 “Úředníci se snažili všechno zatajit a schovat,” tvrdí Klouzal. V létě v roce 2010 se sešel přímo se Schwarzenbergem v jeho bytě. “Řekl jsem mu všechno. Ukázal jsem mu všechna svá zjištění. Jen jsem si přál, aby ministr neprozradil moje jméno,” říká Klouzal. Šéf české diplomacie spustil šetření a Klouzalovi slíbil, že zůstane v utajení. To ale nakonec nesplnil.

“Začali mi vyhrožovat. Cítil jsem se ohrožen na životě, navíc jsem byl v hledáčku nadřízených a ti na mě posílali kontrolu za kontrolou. Ten tlak byl obrovský, proto jsem rezignoval,” říká člověk, který na korupci upozornil.

Celý článek na IHNED.cz

Tak mi připadá, že se tady to heslo “nebát se a nekrást” změnilo “nebát se a nakrást” a potrestatný byl opět nevinný, odvážný a čestný človek. Už vidím jak bude tento člověk za nějakou chvíli očerňován, dehonestován a “pálen” na hranici jako kacíř.

Doplnění: Schwarzenberg také varoval před kariéristy a korupčníky ve vlastních řadách. „Když zjistíte, že úřad, místo, kam se dostal často s podporou TOP 09, zneužívá k osobnímu obohacení, tak vás prosím co nejtvrději zakročit. Zde i pro mě přestává křesťanská láska k bližnímu,“ řekl Schwarzenberg.